Podczas planowania remontu w mieszkaniu, należy mieć na uwadze, że niektóre prace wymagają poinformowania, a nawet uzyskania zgody spółdzielni mieszkaniowej. Szczególnie, jeśli naruszają części wspólne i konstrukcyjne budynku.

Na bazie prawa budowlanego art 3  ust 7 niezbędne jest określenie, czy podejmowane działania mają charakter:

  1. Bieżącej konserwacji; W ustawie termin ten jest wspomniany, ale brak jego definicji. W praktyce ustalono jednak, że bieżąca konserwacja to wszystkie proste czynności, które wykonuje się w celu zapobieżenia pogarszaniu się stanu technicznego mieszkania. Czynności te mają na celu zapewnienie bezpiecznego i zgodnego z przeznaczeniem użytkowania lokalu. Są to m.in.: tapetowanie, malowanie, modernizacja łazienki, wymiana parapetów wewnętrznych, wymiana podłóg, wykładanie powierzchni glazurą i terakotą, gładzie gipsowe, wylewki poziomujące itp. Nie ma też konieczności zgłaszania prac instalacyjnych polegających na wymianie sanitariatów, kuchenek elektrycznych. W przypadku kuchenek gazowych niezbędne jest, po podłączeniu nowej kuchenki, badanie szczelności instalacji gazowej;
  2. Remontu czyli „… wykonanie robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.” Są to m.in.: wymiana okien (bez zmiany ich wielkości jednak z innym podziałem), zabudowa balkonu lub adaptacja strychu do celów mieszkalnych. Aby dokonać czynności, które stanowią remont nie wystarczy jedynie zawiadomić – trzeba uzyskać zgodę spółdzielni mieszkaniowej.
  3. Przebudowy „.. wykonanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji.” Są to m.in.: zmiana wielkości okien, czy wyburzenie ściany nośnej. W przypadku przebudowy mieszkania konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę w Wydziale Urbanistyki i Administracji Budowlanej. Po złożeniu wniosku, organ ma 65 dni na wydanie pozwolenia. Oczywiście w tym przypadku należy  poinformować spółdzielnię o planowanej przebudowie.

Podsumowując

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane nie musimy informować o pracach tylko w przypadku bieżącej konserwacji jeśli nie ingerują w strukturę części wspólnych budynku.

Należy jednak pamiętać, że wszystko, co przekracza zakres konserwacji, wymaga już co najmniej zgłoszenia do spółdzielni.

Zobacz  Regulamin określający obowiązki spółdzielni w zakresie napraw wewnętrznych.